- první štěněcí vakcinace probíhá v 6. týdnu věku - pouze slizniční choroby - parvoviróza (P), psinka (D )
- přeočkování se provádí v 9. týdnu věku - kompletní sada infekčních chorob - parvoviróza (P), psinka (D), infekčníhepatitida (H), parainfluenza (Pi), leptospiróza (L)
- poslední revakcinace probíhá ve 12. týdnu věku - kompletní sada infekčních chorob (DHPPi+L) + již možnost vakcinace vztekliny (R)
!!POZOR nejpozději 6. měsíce je zákonná povinost očkovaní vztekliny!!
- pravidelné očkování infekčních onemocnění se potom provádí jednou ročně
-další možnosti očkování:
- v naší ordinaci používáme vakcíny Biocan, Nobivac, Versican
- koťata se začínají očkovat od ukončeného 8. týdne věku s následnou revakcinací za 3-4 týdny
- vakcinované nemoci se u koček liší podle vakcinačíno schématu a typu vakcíny
- obě vakcíny se doporučuje přeočkovat po roce
- očkování u králíků se doporučuje od 10. týdne věku proti moru a myxomatóze králíků s následným přeočkováním v 6ti měsíčních intervalech
- zde používáme hlavně typ vakcíny od biocan (Pestorin Mormyx )
- čipování provádíme při prvním očkování štěňat (upozorňujeme, že nenačipovaná štěňata neočkujeme!!)
- na přání klienta čipujeme i kočičky (není ze zákona povinné, ale doporučujeme - případ, kdy Vám kočička uteče nebo se zatoulá, je vyšší šance jejího nálezu )
- Upozornění - povinnosti veterinárního lékaře je registrace čipu do registru Komory veterinárních lékařů, který není veřejně dostupný! Z tohoto důvodu doporučit zaregistrovat se do některých veřejných registrů. Např.:
Tetování
- dle přání klienta, popř. poradkyně chovu, štěňata tetujeme
- pouze po předchozí telefonické nebo osobní domluvě
- je potřeba vyřídit minimálně 3 týdny před vycestováním do zahraničí
- při vydávání petpasu je povinnost naočkovat vzteklinu - doporučujeme vydání s každoročním očkováním
- Neriskujte cestování do zahraničí se psem bez pasu!! - riskujete vysoké pokuty i život Vašeho mazlíčka
Objednání telefonicky, emailem nebo osobně
Minimálně 2 měsíce po hárání/mrouskání/porodu
Kastrace kočky a feny
Katraci provádíme laparotomicky v inhalační (feny) i intravenózní (kočky) anestezii. U koček se prování pouze ovariektomie, pokud není důvod k odstranění dělohy. U fen provádíme ovariohysterektomii.
Další možností je laparoskopická (neprovádíme na našem pracovišti, ale jsme schopni Vám dohodnout provedení na jiném pracovišti).
Důvody pro:
Předcházení zdravotních rizik - zánět dělohy (pyometra, mucometra,...), ovariálních cyst, nádorů mléčné žlázy a jejich případných metastáz do celého těla, diabetes mellitus (cukrovka), diabetes insipidus (žíznivka)
Důvody proti:
Doporučení - u koček je nejvhodnější doba pro kastraci v období pohlavního klidu - tzn. přes zimní období!!
Kastrace psa
Kastrace psa se prování v inhalační anestezii preskrotální metodou (malá ranka před šourkem). V případě kryptorchismu velikost rány záleží na uložení nesestouplého varlete.
Důvody pro:
Prevence nebo řešení problémů s prostatou
Kryptorchismus - jednostranný nebo oboustranný (doporučuje se nejdříve sonografické vyšetření pro lokalizaci varlat)
Geneticky podmíněný - riziko přenosu na štěňata
Riziko onkologických problémů nesestouplého varlete
Eliminace rizika útěku za hárající fenou, v některých případech řešení agrese a dominantního postavení vůči majitel
Důvody proti:
Kastrace kocoura
Důvody pro:
Důvody proti:
Kastrace králíka (samce)
V naší ordinaci provádíme pouze kastrace samců
Před zákrokem MUSÍ být nažraní a klienti by je měli donést minimálně se senem
Chirurgie, předoperační a pooperační péče
Provádíme :
Po každé operaci je pacient hospitalizován minimálně do doby probuzení. Po akutních operacích, dle domluvy, zůstávají na hospitalizaci po delší dobu.
Pacienti jsou hospitalizováni v samostatných vyshřívaných a osvětlených hospitalizačních boxech. Doporučujeme donést i vlastní dečku, aby měl pacient u sebe něco se známým pachem.
Předoperační péče:
Před jakýmkoliv zákrokem doporučujeme (především u zvířat starších 5 let) preventivně vyšetřit krve
Pooperační péče:
Stejně jako před operací i před čištěním zubního kamene nebo trhání zubů doporučujeme udělat předoperační vyšetření krve, pokud je to možné. Celý zákrok se provádí v inhalční anestezii, takže je to šetrné i pro pacienty ve vysokém věku. Řešíme u nás jak pouhé snesení zubního kamene ultrazvukem, tak i extrakce poškozených a/nebo zadržených zubů.
U drobných savců, jako jsou králíčci nebo morčátka provádíme také extrakce zubů, broušení stoliček, korekce přerostlých zubů a jiné problémy spojené se zuby.
Krevní rozbory necháváme našim pacientům dělat ve vojenské akreditované laboratoři na Hradisku. Výsledky z biochemické části jsou do pár hodin po odvězení (většinou odebíráme dopoledne s tím, že výsledky máme mezi 13 a 14 hodinou). Hematologické výsledky trvají do druhého dne, protože krvinky jsou ještě pozorně přezkoumány pod mikroskopem (změny např. v morfologii krvinky). Samozřejmostí jsou i odběry krve na progesteron, kde lze mít výsledky do cca 2 hodin.
Základní krevní biochemické parametry stanovujeme iu nás v ordinaci do 15 minut od odebrání krve!!
Progesteron již také stanovujeme iv naší ordinaci do cca 30 minut od odebrání krve!!
Mikrobiologické vyšetření vozíme přímo na Státní veterinární ústav v Olomouci, kde výsledky bývají zpravidla do týdne.
V naší ordinaci zatím bohužel nemáme 24hodinovou pohotovostní službu, ale v době ordinačních hodin, tedy od 8 do 11 a posléze od 15 do 18, jsme ochotni a připraveni poskytnout vašemu mazlíčkovi jakoukoli akutní péči bude potřebovat, popř. poradíme a nasměrujeme na pro něj vhodnější pracoviště. Právě z toho důvodu nevedeme objednávací systém, protože se může stát, že přijede akutní pacient, kterému bude potřeba věnovat se přednostně.
Pouze klienty prosíme, aby předem zavolali, že k nám jedou a co se stalo, abychom mohli připravit veškeré potřebné věci a zamezili tak případným zmatkům a delšímu průběhu už tak dost akutní péče.
S přibývajícím věkem vašeho mazlíčka je dobré, stejně jako u nás lidí, provést kontrolní vyšetření, zda vše v těle funguje správně. Na první pohled nemusíte pozorovat žádné příznaky, avšak i přesto mohou probíhat změny v organismu zvířete. Od určitého věkuje tedy v pořádku požádat o kontrolní odběry krve nebo rentgenové vyšetření hrudní dutiny. Dále by se měla zkontrolovat dutina ústní, jestli jsou v pořádku zuby. V neposlední řadě by se nemělo zapomenout také vyšetřit srdeční akce (šelesty, arytmie atd.) a zhodnotit výživový stav pacienta (vyhublost, obezita). Nově u nás můžeme pacientům (jakéhokoli věku) i změřit tlak.
Nastane-li pak chvíle, kdy se život vašeho čtyřnohého parťáka naplní, jsme připraveni s vámi prodiskutovat nejasnosti ohledně zdravotního stavu, popřípadě uspání. K tomuto účelu jsou použity preparáty, které odstraní veškerou bolest, pacienta uspí a nakonec zastaví jeho srdce.
Následně si můžete mazlíčka odvézt a pohřbít, využít asanační služby (za poplatek) nebo si můžeme promluvit o možnosti nedalekého zvířecího krematoria.
Naše pracoviště dlouhodobě spolupracuje s externími specialisty napříč celým odborným spekterem jak v české republice, tak v zahraničí. Tím pádem jsme schopni zajistit ošetření buď přímo na našem pracovišti (ortopedické a oční zákroky), nebo v případě složitějších med. postupů vám nabídnout specializovaná pracoviště, o kterých víme, že jejich erudovanost v oboru i přístup k vlastnímu pacientovi splňují ty nejvyšší parametry kvality.
Vše závisí na vašem přání i (do určité míry) na finančních možnostech. Nemusíte se ovšem obávat, že pokud nebudete mít dostatečný kapitál, že společně nenajdeme řešení takové, které bude vyhovovat vám i vašemu zvířecímu miláčkovi.
Pondělí - Pátek: 8:00 - 11:00
15:00 - 18:00
V mezičase 11-15 přítomna pouze sestra (možné nákupy léku, krmiv, očkování, atd.)
Sobota: Dle předchozí domluvy
+420 731 732 273
rjveterina@seznam.cz
Chválkovická 214,
Olomouc - Chválkovice, 779 00